Naroubovaná podnož

Abych řekl pravdu, k této činnosti jsem se dostal úplnou náhodou. Kopil jsem si ovocný strom, zasadil ho a on vůbec nerostl. Byl pořád stejný, stejně malý. Tak jsem začal hledat informace, až jsem na narazil na stánku s největším výběrem a katalogem stromů. Tady je: klikni.

Zjistil jsem, že růst a vlastnosti stromů má na svědomí jeho odrůda a hlavně jeho podnož. Podnož je jiný strom, na který se roubuje požadovaná odrůda. Na jejich stránkách jsem našel rozsáhlou poradnu ohledně podnoží pro různé stromy. Odkaz je zde.

Našel jsem si informace jak očkovat a roubovat a zkusil jsem to.

U této činnosti platí asi nejlépe že „čas dělá mistra“. Zkusil jsem různé techniky a nástroje.

Nejvíc se mi dařilo s roubováním pomocí zalamovacího nože z OBI 🙂 Originální roubovací a očkovací nůž mi nějak nesedl do ruky.

Postup je snadný. Připravit rouby v pravý čas(někde kolem Vánoc) a zakopat je do země. Zhruba v březnu je vykopat a roubovat. U roubování je třeba:

1. otřít nůž alkoholem pro desinfekci

2. mít čisté ruce

3. nesahat do řezu

4. mít stejnoměrný a rovný řez, tak akorát dlouhý

5. přiložit klacíky k sobě a dobře je stáhnout

6. čekat a modlit se 🙂

Bod č.6 pokládám za velmi důležitý, protože uřezat strom pár centimetrů na kořenem a přivázat k němu jiný, je dosti riskantní záležitost 🙂 Můžete to udělat 50x stejně, ale ono to může pokaždé dopadnout jinak. Příroda je však mocná čarodějka 🙂

Více fotek je v galerii.

Aby se stromům dařilo a měly i nějaké plody, je dobré si na zahradě pěstovat i včely samotářky. Není s nimi moc práce. Stačí připravit dřívko, do něj nadělat díry a ony se samy zabydlí 🙂 .